Geezers 2019

STANDINGS
 
Place Team Win Loss Tie Points Goal Differential
1. THE UNTOUCHABALLS 1 0 0 3 +6
2. DUST IN THE WINDED 0 0 1 1 0
3. TRIPLE BY PASS 0 0 1 1 0
4. DYE ANOTHER GRAY 0 0 1 1 0
5. AGONY OF DE FEET 0 0 1 1 0
6. CHAFING THE DREAM 0 1 0 0 -6

 

 
SCHEDULE
Monday, September 16
8:00 PM:  THE UNTOUCHABALLS v CHAFING THE DREAM (8-2 The Untouchaballs)
8:00 PM:  DYE ANOTHER GRAY v TRIPLE BY PASS (2-2 Tie)
9:00 PM:  DUST IN THE WINDED v AGONY OF DE FEET (0-0 Tie)
 
Monday, September 23
8:00 PM:  DYE ANOTHER GRAY v DUST IN THE WINDED
8:00 PM:  TRIPLE BY PASS v CHAFING THE DREAM
9:00 PM:  THE UNTOUCHABALLS v AGONY OF DE FEET
 
Thursday, September 26
8:00 PM:  TRIPLE BY PASS v DUST IN THE WINDED
8:00 PM:  THE UNTOUCHABALLS v DYE ANOTHER GRAY
9:00 PM:  CHAFING THE DREAM v AGONY OF DE FEET
 
Wednesday, October 2
8:00 PM:  DUST IN THE WINDED v CHAFING THE DREAM
8:00 PM:  AGONY OF DE FEET v DYE ANOTHER GRAY
9:00 PM:  TRIPLE BY PASS v THE UNTOUCHABALLS
 
Monday, October 7
8:00 PM:  AGONY OF DE FEET v TRIPLE BY PASS
8:00 PM:  CHAFING THE DREAM v DYE ANOTHER GRAY
9:00 PM:  DUST IN THE WINDED v THE UNTOUCHABALLS
 
Thursday, October 10
8:00 PM:  THE UNTOUCHABALLS v CHAFING THE DREAM
8:00 PM:  DYE ANOTHER GRAY v TRIPLE BY PASS
9:00 PM:  DUST IN THE WINDED v AGONY OF DE FEET
 
Monday, October 14
8:00 PM:  DYE ANOTHER GRAY v DUST IN THE WINDED
8:00 PM:  TRIPLE BY PASS v CHAFING THE DREAM
9:00 PM:  THE UNTOUCHABALLS v AGONY OF DE FEET
 
Monday, October 21
8:00 PM:  5th Place vs. 6th Place
8:00 PM:  3rd Place vs. 4th Place
9:00 PM:  1st Place vs. 2nd Place (Championship)
 
ROSTERS

CHAFING THE DREAM

Steve Ferman
Ozan Akyureklier
Weinstein Adam
Mark Nodelman
Peter Gomes
Joseph Griffin
Ayal Steinberg
Jared Welner
Al Montagna
Bret Kalva
Michael Tiger
John DSouza
Josh Platnick
Somsubhro Chatterjee
Joseph Antony
Jigar Shukla
16  
   

THE UNTOUCHABALLS

Adam Phelps
Rob Maru
Adam Manger
Rich Scheer
Nathaniel Francis
Franz Cobos
Idan Keren
Don Newell
Kaustubh Hardikar
Jason Granet
Mohan Reddy
Richard Canales
Geoff Hoffmann
Anurag Jain
Vander Bruzaferro
Mike Malbrough
16  
   

DYE ANOTHER GRAY

Jonathan Stern
Stan Kay
Rahul Shah
Michael Ferrans
David Fleishman
Leor Kaplan
ROBIN TAVERA
Noam Kritzer
Oren Naor
Nathan Haswell
Marius Boariu
Adam Lowy
Kenneth Deane
Anil Pingali
Hani Kaldas
Matthew Perlman
   

DUST IN THE WINDED

Adam Weitz
Michael Hansel
David Nathan
Henry Yuan
Greg Schier
Igor Guberik
Mike Shansky
Jay Rimatzki
Brandon Minde
David Crystal
Ravi Ankam
Adam Shuvall
Andrew Muser
Sujay Viswanath
Jeremy Bier
BENJAMIN GORELICK
   

AGONY OF DE FEET

Joseph Rinaldi
Noel NIcholson
David Elgart
Leonardo Rinaldi
Matt Schachtel
Jamie Strauss
Jan Dulman
Cox Adam
Jerien Thampi
Ayala Tinajero
John Bonder
David Epstein
Matthew Moss
Perry Brauner
Scott Moran
Andrew Rockoff
   

TRIPLE BY PASS

Alvin Lim
Brian Eber
Tian Han
James Glynn
Diego Cruz
Luigi Manenti
Vinny Russo
Reid Adams
Vishwas Kulkarni
Joshua Aaron
Carlos Ubrig
Jason Israel
Taalai Djumabaev
Michael McLean
Surendra Kalidindi
Sudhir Kalidindi
 
Welcome to Geezers!  You must be at least 30 years old and a resident of Livingston to participate.  This is a Co-Ed league - we encourage more women to join!

Please note you may be asked to provide proof of residency in Livingston if we cannot verify on our own.  Those who register and are found not to live in Livingston WILL NOT receive a refund.
 
RECENT GEEZERS WINNERS
2018 2017

The Young and the Rest of Us

Manchesthair United

2016 2015

Team Viagra

Grumpy Old Men

2014 2013

Low T

Red

2012 2011

Gold Finger

Low Sodium